Saç serumları, formülasyonlarına bağlı olarak farklı saç sorunlarını hedefleyen şekillendirici ürünlerdir. Donuk saçlara parlaklık katabilir, elektriklenmeyi azaltabilir ve ısı hasarını önleyebilirler.

Çeşitli saç serumları farklı saç problemlerini çözebilir. Bir kişinin saç tipi ve belirli saç sorunu için hangi serumun en iyi sonucu verdiğini bilmek faydalıdır.

Bu makale saç serumunu nasıl kullanılacağına dair yapılması ve yapılmaması gerekenleri anlatmaktadır.

Saç Serumu Nedir?

Saç serumu, çeşitli faydalar sağlamak için saçın yüzeyini kaplayan şekillendirici bir üründür.

Farklı saç serumları, kabadan inceye kadar farklı saç tiplerine uygundur. Tipik olarak saç serumları, saçı besleyen silikon ve aktif bileşenler içerir. Bunlar şunları içerir:

Saç Serumu Faydaları Nelerdir?

Saç serumları saça çeşitli faydalar sunmaktadır. Aşağıda saç serumlarının faydalarından bahsedelim.

 • Parlaklık Kazandırmak
 • Kabarmayı Ve Kuruluğu Önleme
 • Saçtaki Düğümleri Azaltmak
 • Saçın Doğal Görünümünü İyileştirmek
 • Hasara Karşı Koruma Sağlama
Parlaklık Kazandırmak

Saç serumlarının faydalarından biri, her bir saç teline nem vererek kuru, donuk görünen saçları canlandırma yetenekleridir. Sağlıklı, nemli saçlar daha ipeksi ve parlak olma eğilimindedir.

Bazı saç serumları, saçı yağlı hissettirmeden parlaklık ve ışıltı katan ışığı yansıtan bileşenlere de sahip olabilir.

Kabarmayı Ve Kuruluğu Önleme

Hasarlı saçlar tipik olarak kuru, kırılgan ve kıvırcık görünür. Ayrıca kuru, zarar görmüş saçların uçlarının kırılması da daha olasıdır. Serumlar, asi saç tellerini evcilleştirmeye ve parlak bir görünüm oluşturmaya yardımcı olabilir.

Birçok saç serumundaki silikon içeriği, saç kütikülü çevresinde koruyucu bir kaplama oluşturarak bu sorunların yönetilmesine yardımcı olur. Bu zayıf ve hasar görmüş saçları nemlendirir.

Bazı saç serumları, saça çeşitli faydalar sağlayan hidrolize keratin proteinleri içerir:

 • Saçın nemi tutma yeteneğini geliştirir.
 • Hasarlı saçları onarır.
 • Elektriklenme, uçuşma ve sürtünmeye neden olan negatif statik yükü nötralize eder.
 • Kuru, yıpranmış saçların gerilme mukavemetini artırır
Saçtaki Düğümleri Azaltmak

Saç serumları saçı pürüzsüzleştirir ve saçta dolaşıklık açma etkisi yaratır. Serum saçı daha pürüzsüz ve ipeksi hale getirdiğinden, taranması ve şekil verilmesi de daha kolay hale gelir.

Saçın Doğal Görünümünü İyileştirmek

Saç serumları saçın doğal yapısını ve dokusunu iyileştirerek daha düzgün, daha belirgin saçlara neden olarak saçın doğal görünümünü güçlendirir.

Hasara Karşı Koruma Sağlama

Serumun koruyucu kaplaması saçı kirletici maddelerden, tozdan, ışık hasarından ve şekillendirmeden kaynaklanan ısı hasarlarından korur. Bu nedenle serumlar genellikle saça şekil vermeden önce uygulanmalıdır.

Saç Serumu Nasıl Kullanılır?

Saç serumlarını doğru şekilde nasıl kullanacağınızı bilmek, en fazla faydayı elde etmek için çok önemlidir. Aşağıda saç serumlarını kullanırken yapılması ve yapılmaması üzerine bazı öneriler bulunmaktadır.

 • Uygulamadan önce saçınızı yıkayın
 • Serumu fazla uygulamayın
 • Bir kişinin saç tipini ve saç hedeflerini göz önünde bulundurun
 • Uygulamadan sonra serumu durulamayın

Uygulamadan önce saçınızı yıkayın

Saç serumu tipik olarak durulanmayan bir üründür ve en iyi şekilde yeni şampuanlanmış saça uygulanır. Serumun birincil amacı saçı kirleticilerden korumaktır. 

Yıkanmamış saçta kullanmak amacı bozar. Ayrıca yıkanmamış saça uygulanması saçın yağlı ve ağır görünmesine neden olabilir.

Kişi saçlarını yıkadıktan sonra havluyla kurutabilir ve ardından ürünü uygulayabilir. Sabahları daha parlak, yumuşak bir saç için gece duş aldıktan sonra da bir miktar kullanılabilir. Bununla birlikte, bir kişi gün boyunca saçlarına rötuş yapmak amacıyla da saç serumlarını kullanabilir.

Serumu fazla uygulamayın

Serumun gereğinden fazla uygulanması saçın düzleşmesine ve yağlanmasına neden olabilir. İdeal olarak, insanlar bunu önlemek için küçük bir miktarla başlamalı ve gerektiğinde kademeli olarak daha fazlasını eklemelidir.

Bir kişinin saç tipini ve saç hedeflerini göz önünde bulundurun

Saç serumları farklı formülasyonlara sahip olabilir, yani serum tipine bağlı olarak belirli saç tipleri diğerlerinden daha fazla fayda sağlayabilir. 

Bir kişinin saç tipi için hangi serumun en iyi sonucu verdiğini bilmek önemli olmakla kalmaz, aynı zamanda serumun istenen saç hedeflerini sağlayacağından emin olmak için içeriklerini kontrol etmek de hayati önem taşır.

Uygulamadan sonra serumu durulamayın

Saç serumları, saçı nemlendirmek, pürüzsüzleştirmek ve korumak için saç yüzeyinde çalışan, durulanmayan ürünlerdir. Yıkamak bu kaplamayı kaldırır.

Hangi Saç Serumu Her Saç Tipi İçin En İyi Sonucu Verir?

Bir saç serumundan en iyi şekilde yararlanmanın en iyi yolu, kişinin saç tipine en uygun ürünü seçmektir.

Kaba saç tipine sahip kişiler yoğun nemlendirme sağlayan serumları tercih edebilirler. Neme karşı koruma sağlayan ve nemi hapseden serumlar, elektriklenmeye ve kurumaya eğilimli olan saç tiplerinde faydalı olabilir. Kaba saçlı bir kişi, yoğun nemlendirme için hint, marula ve gül ağacı ürünlerini arayabilir.

Hafif nemlendirici serumlar kıvırcık saçlara canlılık ve belirginlik katabilir. Aynı şekilde ince telli saçlara sahip kişiler de daha hafif formüllü serumlardan faydalanabilir.

Düz saçlarını güçlendirmek isteyen düz saçlı kişiler de serum kullanabilirler. Serum saçı pürüzsüzleştirip nemlendirdikçe daha düz ve parlak görünecektir.

Hasarlı saçları ve kırık uçları olan kişiler, saçlarındaki proteini geri getirmek için keratin serumlarını düşünmelidir. Bu serumlar genellikle “onarıcı” ve “güçlendirici” olarak bilinir. Bu arada düzleştirici ve saç kurutma makinesi kullanan kişiler, ısıdan koruyucu serumları tercih etmek isteyebilir.

Bir kişinin saç rutinine bir saç serumu eklemek, koruma eklemekten nem ve parlaklık eklemeye, kırık uçları azaltmaya ve saçlarının doğal görünümüne belirginlik kazandırmaya kadar çeşitli faydalar sağlayabilir.

Avantajlarından en iyi şekilde yararlanmak için, kişi saç tipine ve saç hedefine göre formüle edilmiş bir saç serumu aramalıdır. 

Saç serumu kullanırken doğru kullanım ve uygulama çok önemlidir. Bir kişi, uçlara sadece küçük bir miktar uygulamalıdır. Ayrıca saç serumu en iyi temiz ve nemli saça uygulanır.

Tavsiye İçerik: Saçtaki Kepekler Nasıl Yok Edilir?

Tavsiye İçerik: Saç Kaşıntısına Ne İyi Gelir Evde?

Tavsiye İçerik: Seyrek Saç Nasıl Gürleşir?

Sıkça Sorulan Sorular:
Saç Serumu Saç Diplerine Sürülür Mü?

Bu saç serumunun içeriğine göre değişebilmektedir. Saçların daha hızlı uzamasını sağlayan ve dökülmesinin önüne geçen saç serumlarını uygulayabilirsiniz. Banyodan önce saç diplerinize masaj yapıp biraz beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.

Saç Serumu Duştan Önce Mi Sonra Mı?

Saç serumları genellikle duştan sonra uygulanmalıdır. Sebebi ise temiz ve nemli saça uygulandığında daha iyi sonuç verebilmesidir.

Bu makalemizde Saç serumu nasıl kullanılır? Faydaları nelerdir? Adlı soruları ele aldık. Makalemizden faydalandıysanız yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Daha fazlası için sitemize göz atabilirsiniz.

2 Replies to “Saç Serumu Nasıl Kullanılır?

 • Talon
  Talon
  Reply

  Yararlı makale 🐈

 • Beyza
  Beyza
  Reply

  Saç tipime uygun hangi serumu almalıyım ve nasıl kullanmalıyım diye düşünüyordum, bu makale sayesinde bilgilendim teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir