Yazın en güzel tarafı güneşin altında vakit geçirmek, denize girmek ve bronzlaşmaktır. Fakat bazılarımızın güneşe çıktığı gibi kızarması daha muhtemeldir.Özellikle beyaz tenlilerin bronzlaşayım derken kızardığına şahit olmuşuzdur

Peki “kızarmadan bronzlaşmak için ne yapılmalı?” diyorsanız, bazı yağlar ile süreci kolaylaştırmadan önce vereceğimiz ufak tavsiyelerle kızarmadan bronzlaşabilirsiniz.

Kızarmadan Bronzlaşmak  Kızarmadan Bronzlaşmak İçin Ne Yapmalıyım?

Kızarmadan Bronzlaşmak

  1. Güneş kremi kullanın.
  2. Sabah ve akşam güneşinde bronzlaşın.
  3. Vazelin kullanın.
  4. Sabırlı olun.
  5. Ölü derilerden arının.

Güneş Kremi Kullanın

Güneşin en yakıcı olduğu 12-16 saatleri arasında dışarı çıkmamaya özen gösterin. Aynı zamanda her gün güneş kremi kullanın. Güneş kremini havuza veya denize girmeden önce sürün. Su ile temas ettikten sonra güneş kremini tekrar sürmeye özen gösterin 

Sabah ve Akşam Güneşinde Bronzlaşın

Bronzlaşmak için sadece güneşin en tepede olduğu saatlerde dışarda olmalısınız diye bir kaide yok. Sabah ve akşam güneşlerinde de bronzlaşmak mümkün. Sabah 8-11 ve akşam 16-19 saatleri, güneşin zararlı etkilerinin en az olduğu zaman dilimi olduğundan hem kızarmadan bronzlaşmak için hem de vakit geçirmek için en iyi saatlerdir. 

Önce Vazelin

Bronzlaştırıcı bir ürün kullanmadan önce cildinizin nemini koruması için vücudunuza vazelin sürün. Bu şekilde vazelin, cildinizi kızarmaktan önleyecek ve sağlıklı bir şekilde bronzlaştıracaktır. 

Sabırlı Olun

Güzel ve koyu bir bronzlaşma için sabır en önemlisi. Bütün gün güneş altında kalıp hızlı etki görmek istiyorsanız günün sonunda güneş lekeleri ve kızarıklıklara sahip olabilirsiniz. Bronzlaşma sürecinde gerekli koruyucu ve bronzlaştırıcı yağları kullandıktan sonra yavaşça bronzlaşmak için sabırlı olmalısınız.

Ölü Derilerden Arının

Tatile çıkmadan önce vücut peelingi yaparak ölü derilerden arınmak, bronzlaşma sürecini hızlandıracak ve kolaylaştıracaktır. Peeling ile vücuttaki ölü deriyi almak, daha güzel bir bronzluk verecektir. 

Doğal Yağlarla Bronzlaşmak İçin Ne Yapılmalı?

Doğal yollarla bronzlaşmak için bitkisel ürünler veya doğal yağlar kullanabilirsiniz. Bu yağlar sırasıyla:

  1. Kakao Yağı
  2. Havuç Yağı
  3. Hindistan Cevizi Yağı
  4. Bergamot Yağı

Kakao Yağı

Kakao yağı ile bronzlaşmak, cildinize şekerli ve çikolatalı bir koku vereceği gibi cildi yenileme özelliğine sahiptir. Kullandığınız kakao yağının saflığına dikkat edin. Saf kakao yağını aktarlarda rahatça bulabilirsiniz. Aldığınız kakao yağı katı olacağı için, vücudunuza sürmeden evvel güneşte bekletip eritebilirsiniz. 

Kakao yağının en güzel yanlarından biri de cilde çikolata renginde bir bronzluk verirken cildi kurutmamasıdır. Özellikle buğday tenliyseniz kakao yağı cildinizde harika bir bronzluk yaratacaktır. Kakao yağını saf olarak kullanmak yerine günlük kullandığınız bir nemlendirici içine de koyabilirsiniz. 

Havuç Yağı

Esmer tenliler için havuç yağı, cilde verdiği kırmızı rengi ile güzel bir bronzlaştırıcı etkisine sahiptir. Havuç yağı, doğal bir detoks kaynağıdır. Vücut için faydalı olan ve bronzlaşmak için de kullanabileceğiniz havuç yağını aktarlarda bulabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Sağlık ve kozmetik alanının nerdeyse her yerinde karşılaştığımız hindistan cevizi yağı, cildi nemlendirirken bronzlaşmak için kullanabileceğiniz yağlardan biridir. Fakat diğer yağlara kıyasla güneş altında yakıcı etki bırakabilen hindistan cevizi yağını kullanmak istiyorsanız, güneş koruyucu üstüne sürmenizi öneririz. 

Bergamot Yağı

Kırmızı tonlarında bir bronzlaşma istiyorsanız bergamot yağı kullanabilirsiniz. Aktarlarda rahatça bulabileceğiniz bergamot yağı, güneşlenmek ve bronzlaşmak istediğinizde cildinize direkt sürebileceğiniz bir yağdır. 

Tavsiye İçerik: Argan Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Sıkça Sorulan Sorular
Güneş Kremi ile Bronzlaşılır mı?

50 faktör güneş kremi ile bronzlaşmak mümkündür. Güneş kremi, güneşten gelen zararlı ışınları önlemekle birlikte yanmadan bronzlaşmanızda da yardımcı olur. 50 faktör ile birlikte 30 faktör güneş kremi kullanarak da bronzlaşabilirsiniz.

Bronzlaşmak İyi Bir şey mi?

Tavsiye edilen saat ve miktarda güneş ışığı almak, vücutta d vitamini sentezlenmesine yardımcı olmak için gereklidir. Fakat her şeyin fazlası olduğu gibi güneş ışığının altında fazla kalmak, güneş yanığı ile birlikte baş dönmesi gibi etkilerde de bulunabilir. 

Havuzda Bronzlaşılır mı?

Su, güneş ışığını yansıttığı için havuzda bronzlaşmak mümkündür. Bronzlaşmak için tercih edilen yöntemlerden biri de yansıma sayesinde kızarmadan bronzlaşmaktır. 

“Kızarmadan bronzlaşmak için yapılması gerekenler” konulu yazımızı beğendiyseniz başka yazılarımızı da okumayı ihmal etmeyin. Yanmadan bronzlaşmak ile ilgili merak ettikleriniz için yorumlar kısmından bize yazmayı unutmayın.

One Reply to “Kızarmadan Bronzlaşmak İçin Ne Yapmalıyım?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir